Koncentracija polena ambrozije u gradu na Vrbasu na najvećem je godišnjem nivou, a prema trenutnom polenskom semaforu, izaziva smetnje i kod zdravih osoba, odnosno onih koji nemaju alergijske reakcije u kontaktu sa ambrozijom!
Mehaničko uništavanje ambrozije počelo je u julu, ali sam sistem borbe protiv ovog opasnog korova daje slabe rezultate iz godine u godinu, čemu u prilog govori činjenica da su ambulante pune građana koji traže pomoć zbog nesnosnih alergijskih reakcija.
Naime, iako mnogi stručnjaci savjetuju uništavanje ambrozije u maju, dok još uvijek nema ni sjeme ni cvijet, kod nas se ona uništava u julu, a od prvih dana avgusta, već nastaje pravo mučenje za one najosjetljivije, piše “Press RS”.
“Poljoprivredna inspekcija je tokom prošlog i ovog mjeseca izvršila 19 kontrola, a od početka sezone košenja ambrozije košenje javnih površina i uređenost individualnih dvorišta na području grada kontroliše komunalna policija. Ukoliko građani primjete pojavu ambrozije na javnim površinama ili u privatnim dvorištima, mogu to da prijave komunalnoj policiji i Odjeljenju za inspekcijske poslove”, kažu u gradskoj upravi.
Napuštena gradilišta, njive, bašte i dvorišta čine staništa ove izuzetno opasne alergene biljke. Ukoliko se nalazi na privatnom posjedu, vlasnik treba da uništi biljku, dok se u slučaju javnih površina, obavještavaju nadležne službe. Ali s obzirom na rasprostranjenost i širenje, borba protiv ovog korova daje slabe rezultate.
“U gradu naravno nema toliko ambrozije, ali samo krenite kilometar od centra, u bilo kom pravcu, i ne možete da je ne primjetite. Pitanje je ima li dovoljno ljudi da se to uopšte očisti do neke prihvatljive granice. Ljudima koji imaju problema sa alergijom, ovo je najgore vrijeme u godini, a čini se da je sve gore i gore, odnosno da period traje duže i da je koncentracija polena samo jača. Mislim da će se to ozbiljnije i temeljnije raditi kada dođemo u situaciju da smeta svima, a ne samo nama koji smo alergični“, kaže Nikola Pejić iz naselja Ada.
Košenje je ove godine počelo sredinom jula na Starčevici, a najavljeno je da će se košenje obaviti još dva puta, da ne bi došlo do cvjetanja biljke. Koliko se uspjelo u toj namjeri, najbolje znaju u ambulantama porodične medicine, gdje se traži pomoć radi ublažavanja simptoma alergije.
U polenu ambrozije registrovana su 52 alergena, od kojih je šest u nekim slučajevima opasno i po život. Kod ostalih alergenih biljaka kritična koncentracija polena je oko 30 zrna po kubnom metru, dok je u slučaju ambrozije dovoljno i desetak za izazivanje jake reakcije.
Ambrozija se u našim krajevima pojavila prije tridesetak godina, a u to vrijeme bila je potpuno zanemariva i nezanimljiva, da bi u sljedećim godinama posala pravi problem, kako za poljoprivrednike, jer zauzima prostor, smanjujući doprinos i kvalitet zemljišta, tako i u zdravstvenom smislu, jer ukoliko se ne tretira, alergijska reakcija može prerasti u ozbiljnije bolesti poput astme.
Zaštita
Kada je u pitanju tretiranje alergijskih reakcija, najefikasiji je svakako prekid izlaganja alergenu, pa ugroženima u ovom periodu najviše pomaže odlazak u planine, gdje ova biljka baš i ne uspijeva najbolje.
U dogovoru sa ljekarima, koriste se i lijekovi i imunoterapije, ali postoji i nekoliko načina da se dodatno olakša život. Prije svega, to je izbjegavanje boravka napolju u ranim jutarnjim časovima, kada je koncentracija polena najveća. Provjetravanje prostorija uveče, pranje odjeće od polena i tuširanje, kao i nošenje naočara za sunce radi zaštite očiju.
Preporučuje se i izbjegavanje sušenja veša napolju tokom većeg dijela dana, zatvaranje prozora tokom jutarnjih časova, a prije svega izbjegavanje kretanja područjem u kome rastu biljke.
Izvor: banjalukalive.com