Svakog utorka na vaša pitanja odgovara Milica Pavlović Petković, psiholog i kognitivno-bihejvioralni psihoterapeut; predsjednik Savjetovališta za djecu, adolescente i odrasle “Ipostatis“ i član Društva psihologa Republike Srpske.
Na kraju upita, možete se potpisati inicijalima ili samo sa Vašim imenom.
Pitanja šaljite na e-mail adresu redakcija@banjalucanke.com, s naznakom “za psihologa“.
Da li bi mojoj ćerki psihoterapija pomogla?
1. Pitanje: Poštovana gosp. Petković, izuzetno mi je drago što i kod nas konačno postoji ovako savjetovalište. Imala sam priliku da se sretnem s Vama u ambulanti na Dolcu, ali to je manje važno. Ja tražim, a i trebam pomoć za svoju kćerku. Ako mi dozvolite, objasnila bih Vam o čemu se radi.
Ona ima 28 god. i prije 3 godine doživjela je jaku psihološku reakciju, bila je student i to dobar na farmaciji. Stacionirana je na psihijatrijskom odjeljenju 18 dana.
Dolazila je i kod Vas na Dolac i radila psiho test, i tad mi je rečeno da od njenog školovanja više nema ništa.
Ljekar koji je vodi je dr. Babić, jako dobra i uz sve stručna i ima odličan pristup prema njoj. U početku su to bile doze Leponexa od 25 mg. haldol, 2 mg. mendilex. S vremenom doze su smanjene, a pojedini lijekovi isključeni.
Na posljednjoj kontroli doktorica joj je napisala Kventiapin od 25 mg. Dok je pila Kventiapin, bilo je sve u redu, ali nije bilo sna, odnosno gotovo da nije spavala, kao da je bila u nekom polusnu.
Sama se vraća na Leponex i pije ga 2x po pola tbl.
Pitate se vjerovatno zašto vam sve ovo pišem kad ima svog psihijatra?! Ali ona ima, tj. ostao je strah od ljudi, sve što je novo, što je nepoznato u njoj izaziva strah.
Ja sam joj majka i sa mnom je nije strah, idemo zajedno u kupovinu, putujemo zajedno, ali ni s kim drugim, jer istog momenta dobije napad panike i počne da se trese.
Molim Vas, kao majka, dajte mi neki savjet šta da radim, ima li pomoći da ide na psihoterapiju ili joj je dr. Babić jedini spas?!
Ja je bodrim u svakom pogledu da se trgne, vrati u život, sve prolazi mimo nje, ali nisam puno uradila. Izvinite sto je bilo ovako opširno, ja sam spremna za svoje dijete sve da učinim. Unaprijed se zahvaljujem – Majka iz Prnjavora
Odgovor: Poštovana, prije svega hvala Vam puno na lijepim riječima.
Što se tiče terapije Vaše ćerke, slažem se da nastavi da pije medikamentoznu terapiju dok doktorica smatra da je to neophodno. Mada, što se tiče strahova, mislim da bi joj tu jako dobro došlo psihoterapijsko savjetovanje, te da poradi na kvalitetu svog života uprkos tome što pije lijekove.
Psihoterapija je strukturisani proces u kome posebno osposobljeni stručnjak-psihoterapeut, pomaže osobi da dođe do željene promjene. Bilo da se ona svodi na riješavanje trenutnih ili tegoba koje traju duže vrijeme, bilo da je ona usmjerena na usavršavanje i unaprijeđenje sopstvenih potencijala, psihoterapija uvijek podrazumijeva neki vid promjene.
Dečko iz Njemačke mi je nedokučiv
2.Pitanje: Poštovana, dugo sam razmišljala da li da Vam napišem mail i odlučila sam da potražim Vašu pomoć.
Naime, imam jedan problem emocionalne prirode koji me znatno usporava u svim drugim poljima, što se tiče posla, fakulteta i stvara mi poteškoće jer samo o tome razmišljam i ne mogu da se koncentrišem na druge stvari.
Ja sam 91 godište i prije 8 mjeseci upoznala sam jednog dečka koji je rekao da je 92 godište. Ja živim u Bosni, a on u Njemačkoj. Od januara do jula smo se čuli svaki dan, bilo je tu riječi i o vezi jer smo se baš svidjeli jedno drugom.
Međutim, on ima tako česte promjene ponašanja, sa mnom se čuje i sve je kao super da bi nekoliko dana nego što će da dođe u Bosnu izbacio slike na Fb sa drugom djevojkom. Bilo mi je baš teško jer sam se na neki način vezala za njega. Pričao mi je kako sa tom djevojkom nije imao ništa samo su izlazili ona je htjela da se slikaju itd. Nisam mu povjerovala, ali sam nekako prešla preko toga.
U julu je došao ovdje, vidjeli smo se, sve je bilo super, da bi on nakon toga rekao kako neće vezu i priznao mi da je 96 godište. Još jedna laž.
Viđali smo se sve vrijeme dok je bio ovdje i cijelo njegovo društvo zna za nas jer je svima otvoreno rekao i nismo se krili od drugih. Nije mi jasno jer vidim da mu se sviđam kada smo zajedno, u nekom društvu ponaša se kao da sam mu djevojka a opet kao neće neku vezu ali i kontakt ne prekida i sve vrijeme govori da mu se jako sviđam.
On se juče vratio nazad i čuli smo se samo sa par riječi, rekao je kako se opet vidimo u decembru.
Ne znam više kako da se postavim prema njemu, svidio mi se jako, i na neki način sam se vezala za njega i sada mi fali, ali imam osjećaj da nešto nije ok?!
Ovo sve mi stvara poteškoće jer odbijam sve druge momke koji su divni prema meni a nekako osjećam da sa ovim neće biti ništa.
Svaki Vaš savjet bi mi bio od velike pomoći.
Hvala mnogo unaprijed, Nataša
Odgovor: Poštovana Nataša, iz svega što ste napisali jasno je da ovaj odnos postaje za Vas jako opterećujući, uprkos emocijama koje imate za osobu sa kojom ste u odnosu. Odnos postaje opterećujući kada njime prevladavaju neiskrenost, manipulisanje, emotivno ucjenjivanje, nepoštovanje granica, agresivnost i sl.
Neophodno je da donesete odluku da ako je ta vezanost za Vas štetena i toliko Vas opterećuje. Neminovno je da ćete patiti, biti tužni jedno vrijeme, ali to prođe, ali kako napisaste dosta drugih stvari u životu propuštate zbog odnosa koji nije jasno definisan i očito za Vas opterećujući.
Možete isto tako da odlučite da ostanete i da jasno povučete granice u odnosu na momka o kojem pišete. Ukoliko bude odstupanja, uvijek možete promijeniti odluku. Često naše želje nisu u skladu sa relanošću u kojoj živimo i tada nastaje naš emocionalni problem.
Zašto sam se upustila u vezu sa bivšim i uništila trenutnu vezu sa divnim mladićem?!
3.Pitanje: Mislila sam da sam izašla iz dugogodišnje veze i ušla u novu, novi početak, nova osoba, srećna, ispunjena, a onda sam iako znajući negdje u dubini da griješim počela ponovo da se viđam sa bivšim, pored nekoga ko me oduševljava svakim trenutkom.
Zašto je meni to izgledalo kao na filmu, nevjerovatno i pitala sam se da li je moguće da se tako divne stvari meni dešavaju. Iz koje nesigurnosti sam opet bila sa bivšim, a u tome nisam ni najmanje uživala?
Sad sam sama, a dala bih sve i pokušavam sve da objasnim, ali tu objašnjenja nema i vratim se toj novoj sreći. Hvala. M.U.
Odgovor: Često osobe koje imaju problem da budu same obično ulaze iz jednog odnosa u drugi, ostaju u postojećoj vezi koja nije odgovarajuća ili pristaju na bilo kakve vrste odnosa samo da bi bile sa nekim.
Strah od samoće nas spriječava da racionalno odlučujemo, da sami biramo šta je dobro a šta ne za nas same, da budemo zadovoljni sobom onakvi kakvi jesmo i na kraju da budemo zaista srećni i ispunjeni. U osnovi ovog strha, stoje iracionalna uvjerenja koja prihvatamo kao istinita i koje održavaju ovaj strah. Obično se javlja uvjerenje da „Ja manje vrijedim ako nisam sa nekim.“
Osobe koje imaju ovakvo uvjerenje prosto ne mogu a da ne budu sa nekim kako bi sačuvale stabilnu sliku o sebi odnosno kako bi održali svoje samopouzdanje. Bilo bi dobro da zbog neprijatnog osećanja samoće ulaziti u još neprijatnije osjećanje povrijeđenosti i stvarate sebi nove strahove.
Obično kada su osobe dugo u vezi sa svojim partnerima i kada vide da veza ne funkcioniše usljed straha od samoće se ne odlučuju na raskid. Ove osobe vjeruju da je „Bolje biti u vezi koja ne funkcioniše nego biti sam.“ Za njih je samoća nešto strašno,navikli su da budu sa nekim i kako sada da opet budu sami.
Samoća iako može biti neprijatna ona donosi mnogo novih mogućnosti. Kada ste sami možete svoje vreme kreirati kako vi želite, raditi stvari za sebe koje nekako niste stizali ili niste bili u mogućnosti dok ste bili u vezi. Možete se posvetiti sopstvenom ličnom rastu i razvoju, pri tom to uvijek možete raditi sa nekim,radite na sabi i budete stalno u kontaktu sa novim ljudima od kojih neko možda bude vaš potencijalni novi partner.
Pogrešno je provesti život razmišljajući o tome kako ste usamljeni i nesrećni, gledajte kako da budete zadovljni sami sa sobom.