Ispovijest “Ostavio me dečko” dvanaestogodišnjakinje iz BiH, koju je objavila putem snimka na video-servisu YouTube za kratko vrijeme sakupila je više od pola miliona pregleda i na hiljade reakcija iz cijelog regiona, pa mnogi komentarišu kako ona u tom uzrastu uopšte govori o ljubavnim vezama i na kakav način.
Da nije u pitanju zanemarenost, već trenutni trend, smatra Sonja Stančić, psiholog iz Banjaluke. Djevojčice i dječaci, kaže ona, misle da putem YouTube kanala postaju popularniji, a neki čak zarađuju na tome.
U snimku koji traje 10 minuta ova “šokirana” djevojčica, koja je, navodno, iz Gradačca, kako su neki objavili, priča kako ju je dečko iskoristio, lagao, odbacio i ostavio, te kako se ona “nosi s tim”.
“Ova djevojčica jednostavno pokušava privući pažnju zato što je to sada ‘in’, jer se vjerovatno ne bavi muzikom, plesom ili nekim drugim talentom pomoću kojeg bi privukla pažnju“, ocjenjuje Stančićeva.
Postavlja pitanje kako dijete od dvanaest godina može biti samo pri računaru, da snimi video i objavi ga. Zašto ima svoj YouTube kanal, ko ga je omogućio?
Stančićeva zaključuje da je djevojčica sama u sobi, ima računar i koristi ga bez nadzora roditelja. Djevojčica u snimku tvrdi da između nje i momka nije gotovo dok ona to ne kaže te da ne može da živi bez njega.
“Zašto ima potrebu da privlači pažnju i zašto uopšte priča o toj temi? Ako je sve to istinito, trebalo bi svoja loša osjećanja da podijeli sa nekom bliskom osobom u koju ima povjerenje. Sadašnje generacije odrastaju bez nadzora odraslih, djeca nemaju povjerenja u starije osobe i imamo generacije kojima je sve forma, nema sadržaja. Bitno je samo da je pakovanje privlačno, a šta je unutar pakovanja, to je nebitno”, pojašnjava psiholog.
Dodaje da se, sve i da djevojčica laže, postavlja pitanje zašto ima tu potrebu, i to da “medijski” laže. Smatra da je zapanjujući i broj pregleda, jer na ovakvu pojavu treba da reaguju nadležni, a ne javnost, i da će djevojčica poslije ovoga imati potrebu da to još više radi, jer vidi da gledaoci to traže.
“Dijete je tu najmanje krivo, ono jednostavno koristi sve što mu je na raspolaganju, a to mu je neko drugi omogućio. Ne možemo dijete smatrati krivim, bez toga da pripišemo odgovornost odraslih i institucijama. Vjerovatno ono nema drugi način da izrazi neku potrebu ili emocije”, navodi Stančićeva.
Korisnici interneta se kroz brojne komentare zgražavaju, ali i ismijavaju djevojčicu.
“Djevojčice, nisi mlada za YouTube, ali si premlada za momka. Da li tvoji roditelji znaju za sve ovo? Po mom mišljenju, veoma si mlada, pa ovako ne reaguju ni oni koji raskidaju nakon 15 godina veze. Možeš početi sa YouTubeom, ali se uozbilji i snimaj nešto prikladno za djecu i zabavljaj se. Dijete, ako te ‘dečko’ sad iskorištava, šta ćeš onda raditi kad budeš imala 20 godina“, neki su od komentara.
Stručnjaci smatraju da ovakve snimke ne gledaju dobronamjerni ljudi i da će svakako loši komentari (a kamoli niz) ostaviti posljedice po dijete.
Biljana Milošević, sociolog, smatra da je uzrok ovome nezrelost kao i era informatičkog doba.
“Sama činjenica da ima više od pola miliona pregleda je nerazumljiva i neshvatljiva. Transparentnost privatnog života je pošast savremenog doba. Ne znam dokle će svo to ogoljavanje privatnog života da uzme maha“, kaže Miloševićeva.
Na kraju videa djevojčica tvrdi da sve što je pričala nije laž.
Da je njena riječ zadnja, pokazuje i novi video u kojem kaže da je pričala sa dečkom i da su se pomirili.