Cipele nikako ne treba kupovati prije nego što dijete samostalno prohoda i bude u stanju da bez ičije pomoći hoda napolju. Za većinu djece je to između 14 i 16 mjeseca, nekada i ranije, a rijetko kasnije.

Kupovina prvih cipela za većinu roditelja je jedan od najuzbudljivijih trenutaka nakon samog rođenje djeteta. Neki ne mogu da sačekaju da beba poraste i da samostalno počne da hoda, već i po nekoliko mjeseci ranije kreću u kupovinu što predstavlja nepotreban materijalni izdatak, jer će te cipele ubrzo postati male. Ako je napolju hladno, dovoljne su i nehodajuće.

Roditelji za dijete uvijek žele sve najbolje, zato prvoj kupovini cipela najozbiljnije pristupaju. Ali, tada nastaje dilema, kako odrediti veličinu, koje su dobre, sa ulošcima ili ne, od poznatog proizvođača čije su cipele i oni nosili kad su bili mali, da li su najskuplje i najbolje? Nema “najboljih cipela” niti “najboljih marki”, takve ne postoje.

Prvi i najvažniji savjet je NE KUPUJTE CIPELE DOK DIJETE NE POČNE SAMOSTALNO DA HODA. To se uglavnom dešava oko prvog rođendana, ali i u narednih šest mjeseci u zavisnosti od toga kako dijete sazrijeva što je individualni proces.

Prve cipele utiču na formiranje dječijeg stopala

Na trenutak kada će dijete napraviti sedam samostalnih koraka bez pridržavanja ne možemo da utičemo spolja, ali kako će kasnije hodati u mnogome zavisi između ostalog od obuće koju će nositi. Prve cipele utiču na formiranje oblika stopala i njegovu funkciju u hodu.

Dječije stopalo je izuzetno osjetljivo, kosti i zglobovi su još uvijek mekani, a mišići i tetive nedovoljno jaki da izdrže opterećenje težinom tijela. Zato cipela mora da preuzme ulogu stabilizatora i spriječi deformaciju stopala i u isto vrijeme obezbijedi dovoljnu stabilnost da bi dijete hodalo.

Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine

Obuća treba da bude od prirodnog materijala, spolja i unutra da se stopalo ne bi pretjerano znojilo, šivena, a ne ljepljena (lijepak može da izazove alergiju, a i lakše se deformiše). Ako je đon od kože preko njega na prednjem dijelu cipele i na peti treba da bude zalijepljena guma da se dijete ne bi klizalo pri hodu po parketu.

Cipela ne smije da bude previše tvrda kako ne bi ograničavala normano savijanje stopala pri hodu, ali ni mekana, jer neće davati neophodnu stabilnost djetetu. Obratite pažnju na dio koji drži skočni zglob, on treba da bude čvrst, dok prednji dio prema prstima mora da bude mekan i dovoljno širok da prsti ne bi bili zbijeni što može da dovede do njihovog deformisanja.

Veličina cipela

Veličina cipele mora da odgovara veličini stopala, ne smije da bude prevelika (zabluda je da treba da se stavi prst pored djetetove noge pozadi). Ako u prodavnici nemaju mjerač kojim se određuje veličina, možete i sami da napravite šablon od kartona kod kuće i da tako budete sigurni da ste uzeli pravi broj. Postavite stopala na karton i olovkom ocrtajte oblik, tako ćete pored dužine imati i širinu stopala što će Vam olakšati kupovinu. U prevelikoj cipeli noga se šeta i dijete se nepravilno oslanja što može da dovede do lošeg hoda i do deformiteta stopala, što je kasnije mnogo teže ispraviti. Sa napravljenim šablonom možete da kupite cipele i bez djeteta, naročito ako morate da obiđete pola grada da biste našli ono što želite.

Obuća ne smije da bude mala, bez obzira što se roditeljima čini da dijete nije dovoljno dugo nosilo cipele da bi kupovali nove, tijesna cipela može da napravi veću štetu od prevelike. Pored toga što djeca odbijaju da nose takve cipele postoji rizik od pojave deformiteta, žuljeva, nokti se deformišu i urastaju u meko tkivo, cirkulacija je poremećena pa mogu da se jave i otoci na stopalima.

Čičak traka ili pertle

Cipele na pertlanje ili sa čičak trakom još jedna je dilema pri kupovini. Iako su sa čičkom jednostavnije za obuvanje i izuvanje, cipele na pertlanje su mnogo bolje za dijete koje je tek prohodalo, jer stoje čvrsto na nogama. Ne mogu lako da se skinu, pa je manja mogućnost da ih izgubi dok je u kolicima.

Anatomski uložak

Cipele mogu da imaju i anatomski uložak, ali to nije neophodno i ne znači da dijete neće imati ravna stopala ako je nosilo ovakvu obuću, jer na pojavu ravnih stopala i spuštenih svodova utiču i mnogi drugi faktori. Ali, iz prakse znamo da je pojava ovog i drugih deformiteta (X noge, deformiteti kičme) mnogo manja kod djece koja su do treće godine, a mnoga i do polaska u školu nosila obuću sa anatomskim uloškom.

Planirajte i svoje finansije

U prvim godinama života, djetetova stopala brzo rastu i vjerovatno će biti potrebno nekoliko pari cipela godišnje, ali ako se ima u vidu od kakvog je značaja pravilan rast i razvoj stopala ne samo za dječiji uzrast već za čitav život, dobro isplaniran momenat za kupovinu i kvalitetna obuća mogu da ublaže finansijske izdatke.

Ako ne možete iz određenih razloga djetetu da obezbijedite dobru cipelu, jer je skupa, kupite onu koju možete sebi da priuštite, nemojte koristiti cipele koje je drugo dijete nosilo bez obzira koliko su kvalitetne bile.