
Zbog veće količine žive u morskim plodovima postoji opravdana briga trudnica da li smiju da jedu ribu i morske plodove. Pogledajte koje su preporuke stručnjaka.
Mnogim budućim mamama jedna od velikih dilema jeste – da li smiju da jedu ribu i morske plodove u trudnoći.
Naravno da možete, čak je i preporučljivo, ukoliko vam ne smeta i ako vam sam miris ne izaziva mučninu. Riba i morski plodovi sadrže hranljive i korisne sastojke koji pomažu fetusu u razvoju. Ipak, u ribi postoje kontaminirane supstance i živa zbog kojih su morski plodovi dugo vremena bili na listi zabranjenih sastojaka.
Preporuke vezane za ishranu trudnica, kada je riječ o morskim plodovima, mijenjale su se tokom godina, a američka Uprava za hranu i lijekove je donijela odluku da trudnice ne preskaču ribu i da je mogu jesti uz određene preporuke.
Nedavno su pojedine organizacije objavile određene smjernice trudnicama u vezi sa upotrebom ribe tokom trudnoće. Organizacije su takođe napravile spisak ribljih vrsta koje sadrže najmanje štetne sastojke, kao i preporučena količina tokom nedjelje.
“Mnoge žene su godinama izbjegavale da jedu ribu tokom trudnoće ili da hrane svoju djecu njom”, rekao je naučnik Uprave Stiven Ostrof i dodao da nova istraživanja pokazuju da bi izbjegavanje ribe značilo i zaobilaženje dobrih i korisnih sastojaka koji se nalaze isključivo u plodovima mora, a koji pomažu fetusu (i maloj djeci) da se pravilno razvije.
Riba sadrži puno proteina, gvožđa, vitamina D, vitamina B12 i minerala poput joda, cinka i selena. Takođe, ona je bogata omega-3 masnim kiselinama, koje pospješuju razvoj mozga fetusa, nervnog sistema i smanjuju rizik od preeklampsije, male porođajne težine i prijevremenog porođaja.
Kada se uvrsti u zdravu ishranu, riba je takođe povezana sa zdravljem srca i smanjenim rizicima od gojaznosti, kažu stručnjaci.
Riba i morski plodovi se preporučuju i ženama koje doje (čak nekoliko puta nedjeljno) kako bi i mama i beba unijele korisne sastojke iz ove hrane. Posebno je važno da se konsultujete sa ljekarom i da utvrdite koliko količinski smijete da jedete ribu, koliko često i da li je ona bezbjedna za vas i plod (zavisi od vaše trudnoće, zdravlja).
Vrste ribe za koju stručnjaci kažu da se može jesti tri puta nedjeljno:
– sardina
– som
– rakovi
– oslić
– ostriga
– losos
– škampi
– lignje
– pastrmka
– tuna (konzervirana)
Ukoliko je riba ulovljena svježa – isključivo možete pojesti jednu porciju nedjeljno.
Riba koju smijete jesti jednom nedjeljno:
– šaran
– zubatac
Riba koju treba izbjegavati u trudnoći zbog visokog procenta žive:
– skuša
– narandžasta hrapava riba
– ajkula
– tuna (Veliko oko)
Za sve informacije o ishrani bogatoj ribom i morskim plodovima konsultujte se sa ljekarom, koji će vam dati najbolje smjernice, kako ne bi došlo do komplikacija.
Zapratite nas i putem Vibera. Kliknite OVDJE i pridružite nam se! 🙂